четверг, 13 марта 2025 г.

О. Іваненко " Бурулька ."

Художня література .


Тема : Казка " Бурулька ". Оксана   Іваненко .




- Вітаю вас , мої маленькі друзі !Сьогодні п'ятниця ,а в цей день тижня ми завжди чекаємо на цій сторінці зустрічі  з казкою   .

- Казки бувають народні  та  авторські . 

- Сьогодні ми познайомимося з авторською  казкою , яку написала  Оксана Дмитрівна Іваненко



 -Оксана Іваненко - відома  українська казкарка , письменниця . Вона написала для дітей багато цікавих книжок  . Я хочу ,щоб зараз ви з задоволенням послухали одну з її  казок  .

- А про кого буде казка ? 

 Спробуйте здогадатися  . Ось як героїня казки розповідає про себе:

 «Я заморожена, я заворожена, я зачарована. І, напевне, я б повисіла б  на даху до кінця весни, поки припекло б сонечко, і я б розтанула. Адже я не з солодкого цукру. Я – проста весела краплинка води». Хто я? (бурулька) 


- Малята , чи доводилося вам коли - небудь розмовляти з бурулькою ? Звісно - ні ! Адже таке можливе тільки в казці .

В казці нам зустрінеться  слово " Ринва ". Ринва - це труба , або жолоб для стікання дощової та талої  води з даху    на землю :


Під час прогулянки огляньте свій будинок і  ви побачите ринву . 








 - Малята , сідайте зручненько та послухайте   казку Оксани Іваненко Бурулька



- Сподобалася вам казка ? 

-На вашу думку казка " Бурулька " повчальна , чи пізнавальна ? 

- Пізнавальна .Хлопчик дізнався багато цікавого з розповіді бурульки . Про найбільшу річку України - Дніпро , про те  , що води  Дніпра втікають в Чорне море , про те , що бурулька спочатку була краплинкою , потім була парою і врешті  стала твердою кригою . А чим стала бурулька в теплих хлопчикових долонях ?

-Малятка , спробуйте за допомогою малюнків розповісти цю казку  своїм рідним , адже їм теж буде цікаво послухати бесіду хлопчика і бурульки .





Бажаю вам гарних вихідних , веселих прогулянок в колі друзів і цікавих ігор . 

четверг, 6 марта 2025 г.

Художня література .

Тема : Заучування вірша Т. Шевченка " Садок вишневий коло хати "


- Доброго ранку , любі малята !

- Малята , як називається наша країна ?

Україна – це мальовнича природа, великі міста, затишні села. Це наш синьо-жовтий прапор. А ще це – дуже гарні,

 талановиті люди. Тому серед нас, українців, є багато людей, які відомі в усьому світі.

- Пригадайте , кого з видатних українців ви вже знаєте ?

- Погляньте на портрет , на ньому -  великий українець ,

 національний герой і символ України  - Тарас Григорович

 Шевченко . 

- Тарас Григорович Шевченко видатний український  поет .

9 та 10  березня в нашій країні особливо відзначаються дні пам'яті поета .

 

- Поетом Шевченко став в дорослому віці , а яким був Тарас в дитинстві хочу вам розповісти .

- Послухайте , будь ласка , про життя Тараса Шевченка :

-Дуже давно , в українській бідній родині в маленькій, старенькій селянській хаті, жив маленький хлопчик, якого звали Тарасиком. Батька його звали Григорій Іванович, а маму — Катерина Якимівна. Жили вони дуже бідно, щоб прогодувати родину, багато працювали, а сім’я була чималенька — п’ять сестричок Тарасових, і два братики. А звали їх Катерина, Ярина,  Марія, Микита і Йосип. 

- Старша сестра Катерина була Тарасові за няньку. Вона доглядала меншеньких дітей, годувала їх, коли батьки працювали на панському полі. Тарасик дуже любив свою сестру, слухався її. Він був допитливим, вразливим, усім цікавився. Дуже любив природу, раненько прокидався і біг до річки зустрічати схід сонечка. 

- Чи любите ви , малятка , дивитися на схід сонця ?   Завтра   прокинтеся раненько , погляньте у віконечко , що зі сходу, і поспостерігайте : як сонце піднімається над горизонтом , наче велика куля . 

- Слухайте далі :

 Випросить маленький Тарасик у Катерини  олівець і клаптик паперу , та з радістю дасть братові , і малює Тарасик  : річку, дерева, квіти, а як немає олівця та паперу — то й паличкою на піску малює. Ще коли Тарасик був маленьким, підійде, бува, до Катерини, коли вона читає, і просить: «Навчи і мене». Катруся показує Тарасикові букви, а він їх викладає з паличок на землі, або пише паличкою на піску .

- Малятка , під час прогулянки спробуйте і ви написати вже знайомі вам літери паличкою на піску , а мама нехай називає : яку ви букву написали .

- Що ще любив маленький Тарасик ? Слухаємо далі :

А ще Тарасик дуже любив слухати казки й пісні. Прийде, бувало мати з роботи, а він до неї горнеться, просить казку розповісти, пісню заспівати.

А ще більше любив Тарас розповіді старого діда Івана Шевченка. Слухати діда збиралися не тільки сім’я, а й багато сусідів.

 А потім сам почав складати вірші, які народ співав.   Із маленького хлопчика Тараса виріс український народний поет, і почали його звати Тарасом Григоровичем Шевченко.

- Сьогодні ми познайомимося з чудовим віршем Тараса Шевченка , послухайте його : Садок вишневий коло хати .


- Хто такі плугатарі  ?- спитаєте ви , я спробую вам пояснити : щоб посіяти поле - спочатку його треба зорати , в наші дні це робить трактор з плугом . А в давні часи , коли жив Тарас Григорович Шевченко , цю надзвичайно важку роботу виконували люди , їх називали - плугатарями .
                    

- Малята,чи сподобався вам вірш ?

-  Які настрій викликав у вас вірш?

-  Про яку пору року йдеться у вірші?

-  Як ви здогадалися?

-Назвіть персонажів твору? (дівчата, плугатарі, мати, соловейко).

- Чи уявили ви собі спів солов'я,  а може в в своїй уяві почули гул хруща над вишнями? 

- Розкажіть своїм рідним : татові , бабусі та дідусеві про великого Кобзаря , саме так називають видатного поета Тараса Шевченка, про його дитинство , розкажіть вірш  який ми сьогодні вивчили .
В понеділок о 10.00 годині онлайн заняття , посилання на нього і перелик необхідних речей для роботи я надійшлю у вайбер групу " Сонечко ."
Щасливих вихідних вашим родинам , веселих прогулянок в колі друзів .